Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


ZachPom.pl > W Szczecinie powstało Muzeum Ichtiologiczne

2020-02-13 W Szczecinie powstało Muzeum Ichtiologiczne

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (ZUT) w Szczecinie uruchomiono Muzeum Ichtiologiczne.


Wśród okazów nowego Muzeum Ichtiologicznego jest złowiony w okolicach Nowej Fundlandii w 1971 roku rekin polarny, który mierzy 4 metry (grafika: ZUT)

Muzeum Ichtiologiczne otwarto uroczyście 13 lutego 2020 roku. Zlokalizowane jest w budynku uczelni ZUT na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa przy ul. Kazimierza Królewicza 4. Muzeum zebrało prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie.

"To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko. Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać - szczególnie licealistom - co może im zaoferować nasz wydział." - powiedział prof. Adam Tański, opiekun muzeum.

Zbiory przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Muzeum to także akwaria w podziemnych salach akwarystycznych z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata.

Pierwsza wystawa w Muzeum Ichtiologicznym prezentuje rekiny z całego świata. W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczyć można m.in. rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii.

W innym miejscu zobaczymy zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie - gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

"Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka." - powiedział prof. Juliusz Chojnacki, uczestnik wypraw.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego ZachPom.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Pomorzu Zachodnim za darmo.